تبلیغات
قرآن کتاب روشنگر

قرآن کتاب روشنگر
 
قالب وبلاگ
نویسندگان

دریاهای شور و شیرین :

خداوند در قرآن می فرماید : مَرَجَ الْبَحْرَیْنِ یَلْتَقِیَانِ(۱۹)بَیْنَهُمَا بَرْزَخٌ لَا یَبْغِیَانِ(۲۰)یَخْرُجُ مِنْهُمَا اللُّؤْلُؤُ وَالْمَرْجَانُ(۲۲)

دو دریای مختلف (شور و شیرین، گرم و سرد) را در کنار هم قرار داد، در حالی که با هم تماس دارند؛(19)در میان آن دو برزخی است که یکی بر دیگری غلبه نمی‌کند (و به هم نمی‌آمیزند)(20) از آن دو، لؤلؤ و مرجان خارج می‌شود.(22)(الرحمن 19-20-22)

درطول قرنهای گذشته و حال ، دانشمندان ومفسران اسلامی در تفسیر و تبیین این آیات با دومشکل عمده مواجه بوده اند :

1-  اینکه قسمتی از آیه می فرماید :  یَخْرُجُ مِنْهُمَا اللُّؤْلُؤُ وَالْمَرْجَانُ(۲۲) منظور چیست و آن کدام دریاست  که خداوند ازآن سخن رانده است ..اگر بگوییم دودریای متفاوت بدان معنی است که دریا های جهان با هم فرق دارند اما اگربنا را بر این بگذاریم همه دریاها شورند و همگی آبی ، پس میان دریاها تفاوتی نیست .  ولی چرا خداوند ازدو دریا سخن به میان آورده که مختلف اند ؟ و درسیاق آیه آمده از آن دو لولو و مرجان استخراج می شود ولی  دانشمندان قرون حاضرگفته اند لوءلوء در آب های شیرین و مرجان در آب های شور نهفته است .

2-مشکل دوم که بزرگتر می نماید اختلاف بر واژه (مرج) است.بیشتر مفسران که البته حق به جانب آنان است (مرج) را به معنی (خلط ).یعنی در هم آمیخته شدن آورده اند . در این صورت ( مرج البحرین ) یعنی دو دریا را در مجاری شان روانه ساخت .

اما پیشرفت علم پرده از این راز مکتوم برداشت : با بررسی های انجام شده بر روی آب دریاها و اقیانوس ها دریافتند که آب های روی زمین با هم متفاوتند و این تفاوت را می توانیم از طریق اندازه گیری درصد شوری ، گرمی ، سردی ، حیوانات زنده موجود در آن ،چگالی و غلظت آب و درصد اکسیژن بدست آورد .همچنین دانشمندان علوم دریایی دریافتند در اقیانوس ها و دریاها نوع سومی از آب وجوددارد که در میان دو دریا قرار گرفته است و با هیچ یک از آب دو دریا قاطی نمی شود و در هم نمیامیزد و عدم امتزاج حتی درحالتهای توفانی دریا نیز ثابت است . این جریان آبی میان دو دریا سبب حفظ خصوصیات آب هر یک از دریاها می شود . اما به چه دلیل ؟ دانشمندان در تحقیقات خود ابراز داشتند وظیفه این جریان آبی ایجاد موازنه بین آب های شور است و باعث حفظ تعادل بین آب دریاهاست .

گلف استریم و رودهای عظیم دریایی :

اگر تعجب نکنید در سراسر اقیانوس های جهان رودهای عظیمی در حرکت است که یکی از نیرومند ترین آنها ((گلف استریم ))نام دارد . این رود عظیم از سواحل آمریکای مرکزی حرکت میکند و سراسر اقیانوس اطلس را می پیماید و به سواحل اروپای شمالی می رسد .این آب ها که از مناطق نزدیک به خط استوا حرکت می کنند گرم هستند ، وحتی رنگ آنها گاه بارنگ آب های مجاورمتفاوت است ، و عجب اینکه عرض همین رود دریایی ((گلف استریم )) درحدود 150 کیلومتر ،و عمق آن چند صد متر می باشد سرعت آن در بعضی از مناطق به قدری است که در یک روز 160 کیلومتر راه را طی میکند.


((گلف استریم )) بادهای گرمی به وجود می آورد و مقدار قابل توجهی از حرارت خود رابه طرف کشور های شمالی قاره اروپا می برد و هوای آن کشورها را بسیار مطبوع می کند و شاید اگر این جریان نبود زندگی در آن کشورها بسیار سخت و طاقت فرسا بود . ........عجب اینکه رودهای عظیم دریائی با آب های اطراف خود کمتر آمیخته می شوند و هزاران کیلومتر راه را به همان صورت می پیمایند و مصداق (( مَرَجَ الْبَحْرَیْنِ یَلْتَقِیَانِ(۱۹)بَیْنَهُمَا بَرْزَخٌ لَا یَبْغِیَانِ(۲۰) الرحمان))را به وجود می آورند. (معجزات علمی قرآن و حدیث ،کمال روحانی ،ص41-44)


طبقه بندی: قرآن و طبیعت،
برچسب ها: قرآن+سوره الرحمان+دریا+لوءلوء+مرجان+دریای شور دریای شیرین+گلف استریم+رود+بادگرم+اقیانوس اطلس،
[ پنجشنبه 21 شهریور 1392 ] [ 11:02 ب.ظ ] [ م ر ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


قران و طبیعت

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • مشهد
  • وبلاگ من
  • کارت شارژ همراه اول